Upozornění: Během natáčení těchto videí nebyla použita ani jedna myš! 🙂
Zkratky zařazuji vždy v úvodu kurzu. Jestli totiž hledáte něco jednoduchého, co dokáže skutečně ihned výrazně zrychlit práci v Excelu, je to právě používání zkratek.
V sekci ke stažení si určitě stáhněte tahák s přehled všech zkratek. Je tam vše stručně, jasně výstěžně – ideální na nástěnku nebo mít ho někde po ruce :).
Nechci vás zde zahltit přehledem všech zkratek, které Excel umožňuje používat, protože je jich opravdu hodně a stejně si většina z nás zapamatuje maximálně pár desítek z nich, proto se zaměříme právě na ty, které já sama používám a považuji je za skutečně užitečné. CTRL + C a CTRL + V snad ani zmiňovat nemusím 😊.
Napadlo vás někdy, kolik času strávíte scrollováním myší po listu? Mezi úplný základ patří zkratky pro pohyb na listu a zkratky pro práci se sloupci a řádky:
Následující zkratky pro označení celého sloupce nebo řádku se dají krásně kombinovat s přidáním či ostraněním sloupce/řádku:
Video s ukázkou pohybů po listu a přidání a odstranění sloupců a řádků pomocí zkratek (0:37 min).
Další užitečné zkratky s CTRL
Z těchto zkratek bych vypíchla ty méně známé: CTRL + T k vytvoření tabulky, CTRL + ENTER použijete když potřebujete hromadně vložit do označených buněk stejnou hodnotu nebo text a CTRL + D nebo R rozkopíruje obsah buňky dolů nebo vpravo. Velmi užitečné jsouo tyto zkratky i při zápisu maker.
Věděli jste, že můžete pomocí zkratky vložit nový řádek do buňky, datum, čas, funkci SUMA nebo třeba graf? Níže najdete zkratky pro tyto vychytávky:
Myslím, že většina z nás někdy potřebovala vložit do buňky nový řádek. V Excelu nám v tomto případě ENTER ani MEZERNÍK moc nepomohou, zapamatujte (a vyzkoušejte :)) si další zkratku ALT + ENTER.
Mezi mé oblíbence patří také zkratka pro vložení aktuálního data CTRL + STŘEDNÍK.
Ve videu se naučíte vložit pomocí zkratek data do tabulky, vytvořit graf a filtrovat bez použití myši (1:17).
Jak na formátování buňky?
Tyto zkratky využijete i mimo Excel, takže fakt doporučuji si je osvojit :). Jednoduše si je zapamatujete stylem „mrknu a vidím“ podle ikonek v sekci Písmo:
Funkční klávesy
Z funkčních kláves vybírám to nejužitečnější. Například klávesu F2 oceníte hlavně u editování v oknech, kde to není možné pomocí šipek, jako je třeba podmíněné formátování na obrázku vpravo.
To nejlepší na závěr - jak pomocí myši ovládat pás karet?
Klávesové zkratky pro jednotlivé sekce a nástroje v pásu karet zobrazíte pomocí klávesy ALT – tím se označí písemky pás karet a můžete se zanořit do některé z nich (Domů, Vložení, Vzorce, Data apod.). Mezi stránkami na pásu karet se lze pohybovat i šipkami.
Když jste na vybrané kartě, můžete dále pokračovat výběrem písmenka pro další úrovně. Zpět na úroveň výše se dostanete pomocí klávesy Esc.
Takto jsme se jen pomocí klávesnice dostali například až na možnosti ukotvení příček. Výsledná kombinace zkratek dle obrázku je ALT (zobrazení zkratek), O (karta Zobrazení), T (ukotvit příčky), R (ukotvit první řádek).
Ve videu najdete další příklad zkratek z pásu karet – podmíněné formátování bez myši (0:14).
A ještě jeden TIP na závěr!
Pokud často opakujete nějaké kroky, které nemají klávesovou zkratku, můžete si zkratku vytvořit pomocí záznamu makra.
Pingback: 1,2,3 ...Nevíte si rady? Naučte se ŘADY! - Excel hrou
Pingback: Karta Zobrazení - ukotvit příčky už problém není - Excel hrou
Pingback: Tisk aneb jak nastavit Excel k tisku rychlostí blesku - Excel hrou
Pingback: Dynamické doplňování kouzla umí - Excel hrou
Pingback: Prázdné buňky v tabulce - jak je jednoduše rozkopírovat nebo odstranit? - Excel hrou
Pingback: 3 funkce pracující s ODKAZY, které vás porazí - Excel hrou