fbpx

1,2,3 …Nevíte si rady? Naučte se ŘADY!

Dalším zajímavým tématem jsou ŘADY. Ty použijeme, pokud potřebujeme vložit do buněk posloupnost čísel nebo kalendářních dat. Excel jako řadu umí automaticky doplnit i názvy dnů v týdnu a jejich zkratek, názvy měsíců a římská čísla od I do XII. Stačí napsat jeden ze členů řady a rozkopírovat.

Řada také může mít různé přírůstky. Stačí zadat první dvě čísla, označit obě buňky a jejich protažením (přes černý křížek v pravém dolním rohu buňky) Excel sám vyhodnotí velikost přírůstku a podle toho doplní zbytek řady, jako je na obrázku vpravo.

Další možností je v Možnostech automatického vyplnění v pravém dolním rohu v rozkopírované oblasti vybrat Vyplnit řady.

ŘADY EXCEL
ŘADY EXCEL

Za velmi užitečné považuji, že když vložíte libovolné datum do buňky a rozkopírujete ho, nabízí Excel v Možnostech automatického doplňování vyplnit dny, pracovní dny, měsíce nebo roky.

ŘADY EXCEL
Názornou ukázku najdete ve videonávodu níže:
ŘADY EXCEL

Excel umožňuje vkládat i řady geometrické a kalendářní. Nejprve je potřeba do buňky vložit první člen a poté na kartě DOMŮ vpravo v sekci Úpravy vybereme Vyplnit – Řady.

Otevře se tabulka, ve které můžeme definovat, zda se jedná o řadu lineární, geometrickou nebo kalendářní. Zde také nastavíme velikost kroku a konečnou hodnotu. Pokud konečnou hodnotu nenastavíme, doplní Excel řadu do všech označených buněk.

ŘADY EXCEL

Při vkládání řady čísel nebo kalendářních dat se vám mohou hodit i klávesové zkratky pro pohyb na listu nebo funkcionalita kopírovat formát.

Pokud máte nějaké otázky nebo vás téma zaujalo, připojte se do naší facebookové skupiny, kde můžete vznášet dotazy a komunikovat s excelovsky stejně naladěnými lidmi :).

1 názor na “1,2,3 …Nevíte si rady? Naučte se ŘADY!”

  1. Pingback: VYTVOŘTE SI NEKONEČNÝ TÝDENNÍ PLÁNOVAČ V EXCELU ZA 10 MINUT - Excel hrou

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *