fbpx

Dynamické doplňování kouzla umí

V dnešním článku navážu na příklad z online workshopu, ve kterém jsem dynamické doplňování prakticky ukazovala. Myslím ale, že si zaslouží samostatný článek. Je to vychytávka dostupná od verze Excelu 2013 a může vám velmi zjednodušit a ušetřit práci, když ho budete mít na paměti 😊.

Dynamické doplňování funguje na principu „umělé inteligence Excelu“, takže když Excelu zadáme ukázku toho, čeho chceme docílit, pokusí se najít nějakou souvislost a vzor nad našimi daty a podle toho doplnit zbytek.

Typické příklady použití jsou:

Jak postupovat?

  1. Do nového sloupce vedle vašich dat zadejte do první buňky vzor, tedy čeho chcete docílit.
  2. Na kartě DATA – klikněte na Dynamické doplňování. Klávesová zkratka pro dynamické doplňování je CTRL + E. (Pokud vás zajímají další užitečné zkratky v Excelu, mrkněte na můj článek ke klávesovým zkratkám.)
  3. Excel automaticky doplní data do dalších řádků. Určitě ale doporučuji je pohledem zkontrolovat.
  4. Pokud některý řádek vyhodnotil a vyplnil špatně, opravte ho přímo v dané buňce, tím dáte Excelu najevo, že tohle nevyhodnotil dobře, upřesníte tím své zadání a poskytnete mu další indicii k vyhodnocení a správnému doplnění dat 😊.

Tipy & triky:

  • Pozor na to, že si Excel bohužel neporadí se změnou diakritiky, takže pokud máte data s diakritikou, musí být i vzor s diakritikou a naopak.
  • Pokud chcete vložit úplně nový vzor, je lepší data smazat a vložit znovu do prvního řádku.
  • Lépe funguje, když jsou data „analyzovaná“ a vkládaná vedle sebe (nemáte mezi nimi několik dalších různorodých sloupců).
  • Dynamické doplňování můžete zapnout nebo vypnout na kartě SouborMožnosti > Upřesnit > Možnosti úprav zaškrtnete políčko Automaticky používat dynamické doplňování.
2

Určitě omrkněte i praktické příklady ve videonávodu:

Možná už vidíte, že je to tak trochu kouzelný nástroj, který určitě ocení věční začátečníci s funkcemi, protože jsme dokázali velice jednoduše na několika příkladech nahradit dynamickým doplňováním spoustu funkcí. U příkladů výše a ve videonávodu bychom museli jinak použít například tyto funkce: CONCATENATE, MALÁ, VELKÁ, ČÁST, ZLEVA, PRAVA, DÉLKA, DEN, MĚSÍC, ROK a další. Mimo funkcí jsme dynamickým doplňování obešli i text do sloupců, který jinak vysvětluji v tomto článku.

Tak ať vám tento nástroj dobře slouží!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *