fbpx

S VYHLEdáním DAT pomůže SVYHLEDAT

Článek k funkci SVYHLEDAT vzniká na vaše přání … a já to naprosto chápu :). Funkce SVYHLEDAT je na jednu stranu pro hodně lidí podobný strašák jako funkce KDYŽ a na druhou stranu já osobně ji řadím mezi nejužitečnější funkce v Excelu vůbec. Moc ráda k ní tedy píši tento článek s videonávodem a věřím, že vám snad pomůže!

Kdyby vás zajímal můj výběr TOP 10 nejužitečnějších funkcí, díky kterým ušetříte čas a budete excelovat, najdete je včetně videonávodů v mém ebooku zdarma.

Funkce vyhledá požadovanou hodnotu v prvním sloupci tabulky a vrátí hodnotu ze stejného řádku, ale jiného (zadaného) sloupce této tabulky. Možná to zní zapeklitě, ale není.

Funkci SVYHLEDAT použijete, když potřebujete propojit dvě tabulky, které mají společný sloupec (v našem příkladu níže je to OBEC). Na základě tohoto společného sloupec pak můžeme dohledat ke JMÉNU pomocí sloupce OBEC i PSČ z pravé tabulky.

Většinou má jedna tabulka formu tzv. číselníku a do druhé z tohoto číselníku dohledáváme hodnoty.

SVYHLEDAT EXCEL

 💡 Další příklady a podrobný videonávod najdete i v ebooku.

Funkce má čtyři argumenty a vypadá takto:
SVYHLEDAT EXCEL

HLEDAT = co hledáme? Odkaz na první buňku ve sloupci.

TABULKA = kde to chceme najít → ve které tabulce? Tohle bude nejčastěji tabulka typu číselník. Pozor na to, že hledaná hodnota musí být:

  1. VLEVO od té, kterou chceme vrátit. (Někdy to znamená, že musíme nejprve prohodit pořadí sloupců.)
  2. Zároveň v tabulce musíme označit jako první sloupec této tabulky právě ten společný sloupec, pro obě tabulky. Tabulka ale můžeme mít vlevo i vpravo další sloupce, které prostě neoznačíme. Nás bude zajímat rozsah tabulky od prvního společného sloupce po sloupec s hledanými hodnotami (v našem příkladu PSČ).

SLOUPEC = kolikátý sloupec z prohledávané oblasti (=TABULKA) chceme funkcí vrátit? Ujasníme si:

  1. Ve kterém sloupci je číslo, které hledáme (v našem případě PSČ)?
  2. Kolikátý je to sloupec od prvního označeného sloupce v argumentu TABULKA?

TYP:
Nejčastěji použijete TYP 0 = přesná shoda, to znamená, že hledáme přesně tu hodnotu, která je v argumentu HLEDAT.

Existuje ale i TYP 1, který dohledá nejbližší nižší číslo, což je tzv. nepřesná shoda. Využijete ho, když hledáte číslo v nějaké intervalu od do. Podmínkou u typu 1 je, že tabulka musí být řazena vzestupně.

SVYHLEDAT EXCEL
Ve videonávodu najdete 3 příklady na SVYHLEDAT a v závěru i IFERROR (celkem 1:42 min.).
Pro pokročilé uvádím ukázkový příklad použití nepřesné shody (TYP 1).

Tabulka s bodováním vpravo musí být řazena vzestupně = od nejmenšího po největší a v pomocném sloupci uvedeme vždy dolní hranici intervalu (pro 59 a méně je to číslo 0 atd.).

SVYHLEDAT EXCEL
Na závěr jedna vychytávka!

Často se stane, že v tabulce typu číselník hledaná hodnota není. Funkce pak vrátí chybovou hlášku #NENÍ_K_DISPOZICI, kterou ráda eliminuji funkcí IFERROR. Funkce IFERROR má dva argumenty:

  • Hodnota – zde bude SVYHLEDAT
  • Hodnota v případě chyby – zde vložíte, co chce zobrazovat místo #NENÍ_K_DISPOZICI. Může to být prázdná hodnota „“, „n/a“, 0 nebo cokoliv dalšího :).

Celý zápis SVYHLEDAT s IFERROR pak bude vypadat takto:
=IFERROR(SVYHLEDAT(B5;E:G;3;0);““)

SVYHLEDAT EXCEL

3 názory na “S VYHLEdáním DAT pomůže SVYHLEDAT”

  1. Zuzana Flašková

    Přidala bych radu, kterou jsem si odnesla ze školení. Pokud používáte SVYHLEDAT ve velkých seznamech, ve kterých potřebujete filtrovat nebo jsou často otevírány, tak vzorec nechejte jen na prvním řádku a výsledky na ostatních řádcích zkopírujte a uložte jako hodnotu. Zrychlí to práci se seznamem.

  2. Pingback: XLOOKUP jako lepší verze funkce SVYHLEDAT - Excel hrou

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *