fbpx

Vkládám datum a místo toho je tam jakési číslo …

Stalo se vám někdy, že jste měli v buňce datum (např. 1.1.2021), ale Excel místo toho zobrazoval „nesmyslné“ číslo 44197,00? Teď už vás to nepřekvapí a smysl tohoto počínání pochopíte.

V Excelu se totiž za každým datem schovává číslo.

Číselná řada začíná datem 1.1.1900, které odpovídá číslu 1. Když se posuneme do současnosti tak datum 1.1.2021 odpovídá číslu 44197. Pokud vás tedy Excel někdy takto potrápí, stačí změnit formát čísla na datum na kartě DOMŮ v sekci Číslo a máte vyhráno.

A jak je to s časem?

Podobné je to i u času. Když už víme, že jeden den rovná se jedna celá, tak to logicky odpovídá 24 hodinám. Čas tedy ve formátu čísla zastupují desetinná čísla. Tušíte už, jak by Excel zapsal číslem 1.1.2021 12:00?

Ano, je to číslo 44197,50.

Díku tomuto systému můžeme s datem a časem zacházet podobně jako s čísly. Jednoduše je od sebe odečtete a spočítáte třeba rozdíl dvou dat nebo délku trvání jako časový údaj.

Na závěr vám dám k formátu času ještě jeden tip!

Když od sebe budete odečítat dva časy (příkladu ve videu – konec minus začátek), Excel automaticky vloží formát času typu 13:30:55. U tohoto typu se ale čas po překročení 24 hodin nuluje, jak můžete vidět na našem příkladu níže.

Pokud tedy existuje možnost, že by délka trvání mohla být delší než 24 hodin, doporučuji přepnout formát času v tabulce Formát buněk na typ 37:30:55. Pak už budete mít jistotu správného výsledku a Excel vás nepřekvapí.

Poku vás zajímají další typy formátů a jejich vychytávky, je to jedno z témat EBOOKU 5 NÁSTROJŮ V EXCELU, DÍKY KTERÝM USPĚJETE NA POHOVORU I V PRÁCI.

2 názory na “Vkládám datum a místo toho je tam jakési číslo …”

  1. Mám takový postřeh z praxe. I když je v buňce datum, tak mnohdy to vlastně datum není, v kontingenčce nejde seskupovat atd. Osvědčilo se mi celý sloupec s daty vynásobit jedničkou, pak se právě objeví ta tajemná čísla kolem 44 tisíc a pak změním formát na datum.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *